2009. június 16., kedd

Hogy is működik a sorsolás

A minap jelent meg a BBC egyik írójának, Paul Fletchernek a tollából egy érdekes cikk arról, hogy hogyan is készítik Angliában a sorsolást. A helyzet bonyolultabb, mint gondolnánk, mind a négy szintet össze kell hangolni, hogy megszülethessen az az eredmény, amit holnap délelőtt 11 órakor tesznek közzé. Olyannyira megtetszett a cikk, hogy vállaltam a lefordítását, jó szórakozást.

Paul egyébként nagyrészt az alacsonyabb osztályú bajnokságokról szokott írni, ha gondoljátok néha látogassatok el az oldalára.

Gondoltál már arra miért kell egy esős keddi estén keresztül utaznod az országot azért, hogy láthasd a csapatodat?

Vagy, hogy miért nem volt hazai meccsed karácsony másnapján már három éve?

Hozzám hasonlóan valószínűleg csak a számítógépet hibáztattad, azt a mitikus berendezést, ami eldönti mikor és hol kell lenned a szezon során.

Én mindig úgy képzeltem el, hogy egy hatalmas masina, mint a bertha, ontja magából kis cetliken a mérkőzéseket, miközben néhány agyonhajszolt tudós kétségbeesve megpróbálja értelmezni a kiköpdösött információt.

A 2009-2010-es szezon sorsolását szerdán 10 órakor (magyar idő szerint 11 órakor) jelentik be és múlt héten volt alkalmam beszélgetni néhány emberrel, akikre kulcsszerep hárul a sorsolás megalkotásában.

Ki akartam deríteni pontosan hogyan is készül a mérkőzések listája és vajon mennyire nehéz ez a munka. Mondanom se kell, hogy a hétvége nagy részét egy sötét, hűvös szobában töltöttem, miközben az agyam megpróbált megbirkózni egy olyan szintű információtúlterheléssel, amit utoljára akkor éltem át, amikor megkértem a feleségemet, hogy tárja elém legfeltűnőbb hibáimat.

A lista összeállítása hihetetlenül összetett feladat, több különböző tényező gondoskodik erről.

Hogy csak egyetlen példát említsek; minden klubnak van egy párja aszerint, hogy mikor játszanak otthon és idegenben. Ez több ok miatt van, az egyik az, hogy olyan klubok, mint az Everton és a Liverpool ne játszanak otthon ugyanazon a hétvégén.

A West Ham, mint kiderült a Dagenham and Redbridge-dzsel van párban. De bevételi okok miatt a Southend azt kérte, hogy ne játszanak otthon olyan napokon, amikor a Kalapácsosok, mert úgy vélik ez komoly befolyással van a nézőszámukra.

A Southend viszont Essexben van, csakúgy mint a Colchester, tehát ők sem játszhatnak otthon egyazon hétvégén. A Colchester ugyanazokat a biztonsági embereket alkalmazza, mint az Ipswich, tehát ez a két csapat is kérte, ne játsszanak otthon ugyanazon a hétvégén. Tömegközlekedési okok miatt az Ipswich és a Norwich sem játszik egyszerre hazai pályán. Más szóval, amikor a West Ham otthon játszik, annak hatása arra, hogy a több, mint 100 mérföldre fekvő Norwich otthon játszik-e. És ehhez jön hozzá, hogy Londonban 12 profi klub létezik...

Össze vagy zavarodva? Olvass tovább és biztosítalak, hogy az is maradsz.

A sorsolást közösen készíti a Premier League és a Football League. A folyamat már egy évvel korábban elkezdődik, amikor a Fifa és az Uefa nyilvánosságra hozzák saját naptárjukat, de az igazi munka az előző szezon utolsó hónapjaiban indul.


A Football League például márciusban kiküld a kluboknak egy kérdőívet. Ekkor van lehetősége a csapatoknak arra, hogy mely bizonyos napokon nem akarnak játszani és kivel szeretnék, ha párosítanák őket. A kérdőívre adott válaszadásba bevonják a rendőrséget is, így az az ő kéréseiket is reprezentálja, biztosítva például, hogy egy városban nem rendeznek egyszerre több fontos meccset.

Ez alatt a folyamat agya, Glenn Thompson, elkezdi a szekvenciálást. Glenn 1993-94 óta vesz részt a sorsolásban, az ő szavaival élve a feladata egy hatalmas puzzle és egyben a nyári munkája. Ővé az a laptop, amely végül megalkotja a sorsolást.

A szekvenciálás során feltérképezi mely napokon lesznek mérkőzések és azt a sémát, ami szerint a csapatok otthon és idegenben játszanak.

A szekvenciálást szabályok segítik - például a csapatok nem játszhatnak egymás után kettőnél több mérkőzést hazai pályán, valamint figyelni kell az alacsonyabb osztályú klubok anyagi helyzetére is, például egy FA-Kupa találkozó előtti és utáni mérkőzések ne legyenek idegenben.

De ahogy kezd megtelni a naptár egyre nehezebb újabb mérkőzést beszúrni.

Paul Snellgrove a Football League sorsolásért felelős tisztviselője. Nekem űgy tűnt egy nagyon barátságos ember, de hozd szóba a sorsolást és azonnal nyilvánvalóvá válik, hogy alaposan megkeseríti az életét.

A nemzetközi mérkőzések számának növekedése - az Europa League indulásával - egyre több helyet vesz el; csakúgy, mint a válogatott barátságos és tétmérkőzések. A következő szezon után világbajnokság is lesz, emiatt a bajnokságoknak hamarabb vége kell lennie. A Bajnokok Ligája döntőjét jövőre szombaton rendezik, amely még egy hétvégét elvesz, amikor nem lehet majd Premier League mérkőzéseket rendezni.

A szükség miatt jövőre a play-off döntőket két hétvégére tették és a Championship-playoff döntője egynapon lesz a Bajnokok Ligája fináléval.

10 fordulónyi hétközi Championship mérkőzésnek kell helyet találni, hatszor lesz ilyen a League One-ban és League Two-ban és négyszer a Premier Leagueben. Aztán van még az FA-Kupa, a Carling Cup és a Johnstone's Paint Trophy.

A szekvenciálás Thompsonnak idén 10 napjába tellett - a szezon végeztével táblázatba foglalta a párosításokat, majd átnyálazta a klubok és a rendőrség kéréseit. Snellgrove azt mondja, hogy idén nagyjából 90 kérés volt és ezeknek nagyjából 80%-ban sikerült megfelelni.

Ezenkívül igyekszik úgy elkészíteni a december 26-ai és 28-ai sorsolást, hogy a szurkolóknak minél kevesebbet kelljen utazni. Thompson azt is elismerte, hogy a számítógépnek nincs tudomása a pályák közötti távolságokról.

Amikor a szekvenciálás befejeződik - itt vagytok még? - Thompson bemásolta az információt a gépén lévő programjába. A módszert 1982-ben fejlesztették ki és egy évtizeddel ezelőtt frissítették. Régen amikor a számítógép egy Wilmslowban lévő asztali gép volt a sorsolás megalkotása eltartott egy éjszakán át. Manapság nagyjából 5-10 percig tart a művelet.

Öt nappal a Championship playoffjának döntője után Thompson már kész volt az első vázlattal. Azt követően finomítani, finomítani és finomítani kellett, Thompson nagyjából 30-40 alkalommal próbálta javítani a listát.

Ilyen okok lehetnek potenciálisan érzékeny mérkőzések első vagy utolsó fordulóban történő rendezése, vagy, hogy a derbiket ne hétközben játsszák.

Ahogy Snellgrove mondja: "Hatalmas mennyiségű információt kell feldolgozni - mire bejelentik a sorsolást, csak az égiek tudják hányszor kellett változtatni a listán."

Jelenleg egyedül Thompson látja a listát, addig formálja, alakítja, amíg olyat nem kap, amit szívesen mutat be a Premier Leaguenek és a Football Leaguenek.

Múlt hét szerdán Thompson Prestonban találkozott a két szervezet képviselőivel, az azt követő napokban egy újabb finomítási fázis következett.

Thompson azt mondja azért csinálja, mert élvezi és nagy megelégedéssel tölti el, hogy olyat alkot, aminek kézzelfogható végeredménye van. Ugyanakkor egy gyötrelmes, fejrázós munka lehet, ami lassan megfoszt az élni akarástól.

Példának okárt, amikor egy mérkőzést át kell rakni, minimum hét másik találkozót is érint és előfordul, hogy 48 másik összecsapásra is hatással van.

Ian Todd a Football Supporters' Federation elnöke és tagja a sorsolást kidolgozó testületnek, amely összegyűl és megvitatja Thompson listáját. Egyik évben azt kifogásolta, hogy a Morecambe a Dagenham and Redbridge otthonában játszik egy hétközi fordulóban. Megpróbáltak változtatni, de kiderült, hogy olyan sok más mérkőzést érintene negatívan, hogy Todd kénytelen volt megmaradni a legkevésbé rossz megoldás mellett.

A testület szombaton ült össze, hogy megvitassák az idei naptárat. Toddon, Thompsonon és Snellgrove-on kívül a Premier League és a szövetség is képviselteti magát, csakúgy mint néhány ember az első-, másod-, harmad- és negyedvonalból.

Todd úgy véli nagyjából 30-45 perce van átfutni a listát és megfogalmazni a számára aggályos pontokra, amelyek negatívan érinthetik a szurkolókat.

Hétfőn különböző rendőrségi vezetőkkel van egyeztetés. Ismét felmerülhetnek olyan dolgok, amik eddig még senkinek nem jutottak eszébe. Lehetséges logisztikai problémákat keresnek, mint például több klub szurkolói is ugyanarra a londoni vasútállomásra igyekeznek ugyanabban az időpontban.

Kedden írják alá a listát és szerda délelőtt láthatjuk meg a kemény munka gyümölcsét.

Nem lesz mindenki felhőtlenül boldog, de Snellgrove bízik abban, hogy ha bizonyos klubok kéréseit nem tudták figyelembe venni, legalább el tudják magyarázni az okát.

Thompsonnak néha rémálmai vannak a munkájával kapcsolatban, de reméli, hogy sikerül kiegyensúlyozott és semleges listát készítenie. Szerinte az idei sorsolás nem lesz a legjobbak között, de messze megelőzi a legrosszabbakat.

A történetnek itt még nincs vége.

A következő hét során Snellgrove fogadja a klubok kéréseit azzal kapcsolatban, hogy esetleg napot cseréljenek. A klubok nem vihetik el az adott hétvégéről a mérkőzéseket, de kérhetik, hogy helyezzék egy nappal előre vagy hátra a mérkőzést. A Cheltenham például gyakran játssza hazai mérkőzéseit pénteken, ha ütköznek a lóversennyel.

Thompson ezután elkezd dolgozni a tartalék, az ifi és alacsonyabb ligák mérkőzéseivel.

Idén, amikor meglátok egy nevetséges mérkőzést, amit a csapatomnak le kell majd játszania remélem képes leszek némi megértésre. Bár ebben komolyan kételkedem.

Paul Fletcher

Holnap délelőtt tehát jön a lista. Nem tudom, hogy le lehet-e közölni engedély nélkül, a Premier League ezt tiltotta, de magam részéről teszek rá.

6 megjegyzés:

  1. Ezt én is olvastam még tavaly, de hülyeségnek tartom. Biztos, hogy nem figyelik Anglián kívül.

    VálaszTörlés
  2. Hogy érted, hogy nem figyelik Anglián kívül?

    VálaszTörlés
  3. Nálad is el van csúszva az óra, már 3 óra van, nem 2. :)

    VálaszTörlés
  4. Hát hogy nem hiszem, hogy szólnának miatta, maximum ha valami nagy angol nyelvű blogra vagy honlapra tennék ki.

    VálaszTörlés
  5. @apcuk
    már értem. Pihent vagy, fogalmam sem volt mire reagáltál. :)

    VálaszTörlés
  6. Jaaa, már értem. :) Tényleg olyan, mintha azt írtam volna: tavaly is olvastam már ezt a sorsolásos cuccot, de nagy baromság, senkit sem érdekel Anglián kívül, minek írtad ide? :D

    VálaszTörlés